ИНДУСТРИАЛНИ ТЕХНОЛОГИИ И МЕНИДЖМЪНТ
За катедрата
Катедрата е създадена през 2000 г. под наименованието “Промишлени технологии”, във връзка с откриването на нови специалности и създаване на Университетска структура. По късно е попълнена със специалисти в областта на мениджмънта и е преименувана в катедра „Индустриални технологии и мениджмънт”.
Ръководство
Контакти
ж. к. Славейков, Факултет по обществени науки, Бургас 8010
Ръководител-катедра: доц. д-р Милена Димитрова
0888 338 087
Обучение
Специалността има за цел да подготви нов тип специалисти - висококвалифицирани и адаптивни към обществено-икономическите реалности, способни за творческо решаване на задачите от управленски, технологичен и научно-изследователски характер в областта на индустрията, които да задоволяват нуждите на страната от управленски кадри.
Обучаващите се по тази специалност получават фундаментални и професионални знания и умения за производствено-технологична, анализаторска, прогностична, планова, проектантска, организационно-управленска и изследователска работа в индустрията. Обучението по специалност „Индустриален мениджмънт” се извършва в две степени: "бакалавър” – със срок на обучение 4 години и “магистър" - срок на обучение една година и половина или две. Формата на обучение е редовна и задочна.
Завършилите ОКС „Бакалавър” получават професионална квалификация “Инженер-мениджър” и могат да продължат образованието си в магистърска степен. Завършилите специалността са с комплексна подготовка. Тя им позволява както да организират производствения процес, така и да разработват и реализират политиката и стратегията на звената като цяло по функции на управлението.
Инженер-мениджърските кадри са предназначени за производствено-технологична и организационно-управленска дейност в индустрията.
Завършилите ОКС „Магистър” получават професионална квалификация ““Магистър инженер-мениджър” (по магистърските програми „Управление на органичните индустриални производства“ и „Управление на операциите, процедурите и митническото обслужване при търговия с акцизни стоки“), “Магистър инженер-дизайнер” (по магистърската програма „Инженерен дизайн“) и „Магистър по индустриален мениджмънт“ (по магистърската програма „Компютърни системи и технологии в индустрията“)”. Тe могат да работят като мениджъри в производствени фирми от различни сектори на икономиката и митническите органи, в екипи по изграждане, внедряване и поддържане на системи за управление на качеството в различни организации, в предприятия за собствен бизнес, в експертни консултантски екипи по оценяване на съответствието на продукти, процеси и услуги в пазарните организации и митническите органи, в екипи за разработване на проекти, свързани с усъвършенстване на мениджмънта, конкурентоспособността и човешките ресурси в бизнес организациите и митническите органи, като водещи професионалисти в дизайн-програми, където да решават самостоятелно или в творчески екипи разнообразни художествени, ергономични и технически задачи.
Научни направления
Научните интереси и преподавателската дейност на катедрения колектив е в следните области:
Технология на нефта и химмотология - колективът работи в областта на природните и синтетични горива, а именно: транспортът, съхранението и преработването на нефта и нефтопродуктите; решаване на екологични проблеми в нефтопреработването; повишаване на експлоатационните свойства на гориво-смазочните материали, както и синтез и приложение на различни видове добавки, алтернативни горива.
Статистика и стопански анализ - ефективното управление на индустрията се основава на математически добре обосновани данни и изчисления, които се получават посредством богат набор от съчетаване на статистически методики и модели на взаимосвързани системи от икономически и финансови показатели.
ЛАБОРАТОРИЯ
Комплексна лаборатория за анализ на петролни продукти и твърди горива. Лабораторията провежда научни изследвания и изготвя експертни оценки за установяване на състава, свойствата и приложението на различни петролни продукти и биогорива. Прилагат се стандартизирани и валидирани вътрешно-лабораторни методи за изследване на горепосочените продукти с цел осигуряване на достоверни данни за експертизите.