Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ продължава своето активно участие в европейските научни и екологични инициативи, като взе участие в Третата годишна среща на европейската мисия „Да опазим океаните и водите“ (The Third Annual Forum of the EU Mission Restore Our Ocean and Waters), част от Европейските дни на океана 2025 (European Ocean Days 2025).

Събитието, което се проведе в Брюксел обедини представители на академичните среди, бизнеса, институциите и гражданското общество в общата мисия за възстановяване и устойчиво управление на водните ресурси.

Третата годишна среща беше открита от еврокомисарите Костас Кадис (Рибарство и океани) и Екатерина Захариева (Стартъпи, наука и иновации), които подчертаха значението на сътрудничеството между академичната общност, местните власти и частния сектор за постигане на целите на Мисията до 2030 г. Сред участниците в дискусиите бяха Адам Шлапка (министър за ЕС в Полското председателство), Паскал Лами (председател на борда на Мисията), Ивелина Василева (член на борда на Мисията) и редица ключови експерти.

Форумът постави акцент върху: защита и възстановяване на морските и сладководни екосистеми; елиминиране на замърсяването чрез научни и технологични решения; климатична неутралност и кръгова икономика в „синята икономика“; финансиране и стратегически партньорства за ускоряване на иновациите, както и цифров близнак на океана (Digital Twin of the Ocean) за по-ефективно управление на водните ресурси.

Бургаският държавен университет наскоро заяви официалната си подкрепа за Хартата на мисията, което е ключова стъпка за засилване на позициите му в европейските научни инициативи и отваряне на възможности за бъдещо участие в проекти по „Хоризонт Европа“. Представители на Центъра за син растеж, изграден в рамките на проект Cross – border Regions Collaborate for BLUE GROWTH, взеха активно участие в дискусиите и обмена на добри практики.

Освен панелните дискусии, представителите на Университета се включиха в събития за установяване на партньорства и формиране на клъстери с академични институции, бизнес организации и публични институции. Това участие е от значение за бъдещо разширяване на партньорствата на Университета и разработването на иновативни решения за възстановяване на водните ресурси.

С активното си участие в този и в бъдещи форуми, Университетът ще продължи да допринася за научния напредък и устойчивото развитие на Черноморския регион и европейските водни ресурси.

Форумът отбеляза значително участие на Бургас, като градът се отличи с ангажираност в сферата на синята икономика и устойчивото развитие на крайбрежните райони.

Община Бургас демонстрира лидерска роля в трансформацията на пристанищата и крайбрежните градове, представяйки добри практики в екологичната модернизация и устойчивите икономически модели. В панела „Ports and Cities“ бяха представени иновации в управлението на пристанищните зони и примери за успешен баланс между икономически растеж и екологична отговорност.

 Автор: Сивелина Илиева