В Бургаския държавен университет се проведе семинар по биомедицинска фотоника. По този повод, известният български учен и общественик проф. д.ф.н. Лъчезар Аврамов изнесе публична лекция на тема: „Биомедицинска фотоника – революция на интерфейса Наука-Технология“. Той е и създател на това научно направление за България.

 Проф. Аврамов е председател на научния съвет на Националния център по биомедицинска фотоника – обект на Национална пътна карта за научна инфраструктура 2020 - 2027. Медицинският факултет (МФ) на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ е един от седемте партньори на НЦБМФ в страната. Събитието бе организирано от учените от екипа във факултета – проф. д-р Нина Султанова, която е ръководител на проекта и доц. д-р Стефка Касърова, зам. декан на МФ.

 Лекцията беше официално открита от доц. д-р Светлана Желева, зам.-ректор по научноизследователската дейност.

 На събитието присъстваха ректорското ръководство на университета, преподаватели, студенти, представители на Института по невробиология към БАН и бургаски лекари. Специални гости бяха зам.-кметът по "Образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики" в Община Бургас Михаил Ненов, д-р Георги Паздеров, директор на РЗИ – Бургас.

  „Биомедицинската фотоника дава възможност за образна диагностика с помощта на компютърно зрение, което е революционно въведение в областта на качествената диагностика и здравните грижи. От вчера стана ясно, че в България започва да се изгражда един нов капацитет, свързан с най-новите технологии в областта на изкуствения интелект. В тази връзка приветствам това, че Бургаският държавен университет и Медицинският факултет са част от този проект и заедно с Националния център по биомедицинска фотоника са в тези челни редици на иновациите в областта на здравните грижи“, каза Михаил Ненов.

 По време на лекцията си проф. Аврамов запозна присъстващите с биомедицинската фотоника като интердисциплинарна научна област, която свързва физиката и медицината. Той разгледа ключови аспекти, свързани с диагностиката и лечението на заболявания чрез светлинни технологии, като акцентира върху съвременните методи за диагностициране и терапия на тумори. Внимание беше отделено и на концепцията за тераностиката, която комбинира диагностични и терапевтични подходи с помощта на оптични технологии. Лекторът представи някои от най-иновативните техники и апарати в областта, включително оптичната биопсия и фотодинамичната терапия.

 Проф. Султанова направи кратък отчет на изпълнените задачи по проекта. Тя представи доклад на тема: „Характеристики на нанокомпомпозитни оптични полимерни филми“, които намират приложения в медицинската тераностика. Доц. Касърова запозна присъстващите с възможностите на придобитата апаратура по проекта.

 Темата на семинара предизвика интерес, който доведе до дискусия за възможностите за реално  приложение на методите на биомедицинската фотоника в лекарската практика.

 Автор: Сивелина Илиева